publikoval admin , streda, 20/09/2023 - 10:04
Ostrov Team získal vynikajúce 2. miesto na svetovom finále súťaže Hydrogen Horizon Grand Prix 2022/2023

Ostrov Team zo SOŠ IT Ostrovského 1 v Košiciach má za sebou ďalšiu úspešnú sezónu v súťaži RC modelov áut s vodíkovým pohonom – Hydrogen Horizon Grand Prix. V tomto ročníku tvorilo tím päť žiakov – Filip Pachota, Samuel Mencel, Oto Horváth, Tomáš Papcun a  Marek Klíma, ktorí pracovali pod vedením učiteľa Ing. Pavla Balinta.

Ostrov Team získal vynikajúce 2. miesto na svetovom finále súťaže Hydrogen Horizon Grand Prix 2022/2023

Slovenské finále už tradične hostila Bratislava, tentokrát 13. až 14. apríla. Organizátor pripravil technicky náročnú trať, ktorá potrápila trinásť tímov zo slovenských stredných škôl. Súboj o prvé miesto zviedol Ostrov Team s tímom Kysuckí strojníci.V napínavom súboji sa však viac darilo našej škole. Toto víťazstvo zabezpečilo žiakom SOŠIT Ostrovského 1 v Košiciach postup do celosvetového finále, ktoré sa konalo 11. až 14. septembra 2023 v LasVegas v USA. Finále bolo súčasťou celosvetovej konferencie o problematike obnoviteľných zdrojov energie RE+ 2023.

V LasVegas bojovalo o prvenstvo 26 najlepších tímov z pätnástich krajín sveta. Najväčšie zastúpenie malo USA s desiatimi tímami, Česká republika so štyrmi, ostatné krajiny mali na pretekoch jeden až dva tímy. Slovensko reprezentovali dva tímy.

Ostrov Team získal vynikajúce 2. miesto na svetovom finále súťaže Hydrogen Horizon Grand Prix 2022/2023

Vzhľadom na vysoký počet zúčastnených sa najskôr uskutočnili vyraďovacie semifinálové jazdy, vďaka ktorým do finále postúpilo 15 najlepších tímov sveta, vrátane nášho.

Ostrov Team postúpil z druhého miesta vo svojej skupine, viac sa darilo len minuloročnému víťazovi – Oakwood Pink. Nasledujúci deň sa odohralo šesťhodinové finále, v ktorom sa stretli najlepšie tímy, a to dávalo tušiť veľmi vyrovnaný a napínavý súboj.

Hneď po štarte sa do vedenia dostali americký tím Oakwood Pink a tím z Bulharska. Nasadili vysoké tempo a striedali sa vo vedení. Náš Ostrov Team sa rovnomernou a rýchlou jazdou na konci prvej hodiny prepracoval až na tretie miesto. Darilo sa nám udržiavať rovnomerné tempo, vďaka čomu sme strácali na vedúce tímy len pár kôl.

Na štvrtom mieste sa držal druhý slovenský tím – Kysuckí strojníci. Približne v polovici pretekov technické problémy v bulharskom tíme ho odsunuli z prvého miesta až na koniec štartového poľa. Ostrov Team sa tak dostal na druhé miesto a naši krajania, Kysuckí strojníci, na tretie. Vedúci Oakwood Pink však mal len malý náskok, preto bola šanca na víťazstvo stále živá. Tesne pred koncom pretekov nastali problémy so systémom počítania kôl a preteky museli byť prerušené. Po opätovnom spustení pretekov sa už poradie výrazne nezmenilo.

Ostrov Team získal vynikajúce 2. miesto na svetovom finále súťaže Hydrogen Horizon Grand Prix 2022/2023

Víťazom celosvetového finále v LasVegas sa napokon stal po šesťhodinovom maratóne tím Oakwood Pink z USA a obhájil tak minuloročné prvenstvo. Ostrov Team dosiahol cenné druhé miesto, čo je vzhľadom na veľmi silnú svetovú konkurenciu vynikajúci výsledok. Druhý slovenský tím Kysuckí strojníci sa umiestnil na výbornom štvrtom mieste, čo jasne dokazuje vysokú kvalitu slovenských tímov v medzinárodnom meradle.

Dôvodom, prečo Ostrov Team vybojoval také nádherné umiestnenie, bolo to, že okrem zvládnutia technickej stránky žiaci venovali veľa hodín aj praktickej príprave a tréningom. Pred pretekmi v USA sa tímu podarilo vyvinúť a otestovať úplne nový originálny podvozok vyrobený takmer celý pomocou 3D tlače.

Celý tím sa teší a pripravuje na ďalší ročník súťaže, v ktorom by opäť rád obhájil výsledky dosiahnuté v tejto sezóne.

Na záver patrí ešte veľké poďakovanie za podporu a finančnú pomoc Košickému samosprávnemu kraju, bez ktorej by sa nepodarilo dosiahnuť také výborné výsledky.